Kahraman abi
                                    Velhasıl-ı kelam

Saltukova Belediye Başkanı

 

M. Zerrrin GÜNEŞ
Saltukova Belediye Başkanı

1959 yılında Çankırı’da doğdu. İlk, orta, lise eğitimini Çankırı’da tamamladı.

Bartın Eğittim Enstitüsü mezunu olan ve 2013 yılına kadar öğretmenlik mesleğini sürdüren GÜNEŞ, 2007-2013 yılları arasında da Türk Eğitim-Sen Çaycuma İlçe temsilciliğini yürüttü. 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde Belediye Başkanı seçilen Güneş, evli ve iki çocuk annesi olup, İngilizce bilmektedir.

www.saltukova.bel.tr

 

 

Boşuna dememişler; Kara tren belki gelir belkide gelmez

Kara Trenin sesi
Tren düdügü
tren sesi.amr (18.32KB)
Kara Trenin sesi
Tren düdügü
tren sesi.amr (18.32KB)

Buharlı kara trenin düdüğünün hikayesi;

Biz kara treni zamanında yapamadık ama Almanlardan aldık ve yıllarca bize hizmet verdi..Tren durağa yaklaştığında bu düdüğü  çalardı ve o civarda oturanlar camlara çıkıp trene el sallayanlar olurdu. Biz Türklerde Trenin ayrı bir yeri vardır biz o demir yığınına öyle bir şey verdikki... anlatılamaz! Türkülere şiirlere mi konu olmadı. Hasret, gurbet, ayrılık, hüzün, keder, sevinç, coşku, ne dersen de! Düğün gibi, Asker yolcu etme gibi durumlarda defalarca tren bu düdüğü çalardı. hatta makinistte bir paket samsun sigarası veripte ''bir kerede benim çal abim'' diyenler vardı. Ben bunu yaşlı bir abime dinlettim ve gözünden yaşlar geldi.

Velhasıl, bazılarına göre alttarafı bir düdük işte

kahramanca2018 

 

 

Saltukova Sel Felaketi

 

Yıl 1998, 20 Mayıs Çarşamba gecesi...

Bu sefer Rahmet bereket değil felaket getirdi! Günlerden beri yağan yağmurun birikmesiyle, Bartın ve Devrek ten gelen sel, Saltukova daki, Filyos Irmağının üstündeki köprüyü hedef aldı. Buraya bağlı olan sahil yolu bir baraj gibi şehri kuşattığından, köprü tıkandı ve taşmaya başlamıştı. Bu bir ilkdi ve kimse suların yükseleceğini tahmin bile edemiyordu. Taaki suların 50 cm çıkıncaya kadar... Nitekim su seviyesi 3 metreyi bulmuştu, iş yerleri, evler ve arabalar sular altında kalmıştı. Zarar umulduğundan daha çok büyüktü...

Askeriyenin yardımı ile mahsur kalanlara helikopter ve botlarla yiyecek ve içecek dağıtılmıştı. Kısa zamanda başka şehirlerden gelen yardım konvoyları, Ambulans, buldozer, jenarotör, iş makinaları, kamyonlarla yiyecek ve içecekler Saltukova ya gelmişti.

Aralarında bulunan Belediyeler;

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

İzmir Belediyesi

Balıkesir Belediyesi

Bursa Belediyesi

Devletimizin ve bir sürü kuruluşrarın sayesinde şehir yine eski haline getirildi.