Kahraman abi
                                                                    Velhasıl-ı kelam

Türkler ve altın takılar

Bizlerde, evlatlarını evlendirenler, kız olsun erkek olsun altın takılar adetten dolayı mecburiyet haline gelmiştir. Bu durum Asya ve Afrika ülkelerindede aynı durumdur. Altın fiyatlarının çıkmasıda bizlere ayrıca zarar vermektedir.

Peki, Altın piyasası Avrupalı ların elinde olduğu halde neden altına değer vermezler? Biz onlardan dahamı akıllıyız? Yeni evlenenlere altın takacağımıza para olarak versek olmazmı?

Takılan altınların kimseye faydası yoktur, hatta sahibine bile! Hepsi yastık altında veya banka kasasında beklemektedir. Bu durumda yeni altın ihtiyacı doğmaktadır ve yine altın kartelleri kazanmaktadır.

Velhasıl, her ana-baba hayatının 3/1 nı boşuboşuna altına yatırmaktadır. 

kahramanca2018

 

 

Otomobiller çok  antika bir alet

Bence otomobil çok antika bir alet!

Geriye baktığımızda, 100 yıldan beri otomobillerin tipleri ve teknik aksamları hiç değişmedi. Motor, şazıman, aks v.s. Daha halen dört tekerlek üzerinde gitmekte. Teknoloji ne kadarda ilerlese, mekanik aksam çok ve şöför olmadan hic bir işe yaramaz!

Şu son 10 yıl içinde bilgisayarlar çok yol katletti. Her yıl iki misli hızlanmakta, bir cep telefonun yapamadığı yok,  dijital fotoğraf makinesi bir yılda demode oluyor... İternet aracılığı ile Dünya’ nın bir ucuna ulaşabiliyorsunuz hatta aynı anda konuşabiliyorsunuzda. Bunca teknoloji varken bizim otomobil biz olmadan kendi başını sokacak bir park yeri bile bulamıyor. 20 yıl evvel 100km de 8 Liter benzin tüketiyordu ve şimdide aşağı yukarı aynı! Bu asırda arabanıza ''şurdan bir paket sigara kap gel'' dediğimizde hemen o komutu uygulaması lazım,

Sizce bir otomobilin bu asırda uçması gerekmezmi?

Velhasıl. biz birileri tarafından uyutuluyoruz

kahramanca2013

 

 

 

 ''Sıfır'' ın Dünya daki etkisi

 

Bence insanoğlunun en büyük buluşlarından biri, rakamlardan "0" sıfırdır.

1200 yıldan beri kullandığımız Rakamların Arablar tarfından keşfedildiğini biliyormuydunuz?   

Müslümanların o tarihlerde Astronomi ile içiçe olduklarından, şimdi kullandığımız rakamları keşfetmişlerdir. Hiç bir okul kitablarında yer verilmeyen bu buluş, şimdiki teknolojiyi ne kadar etkilediğini tahmin edemessiniz.

Avrupalılar rakamlarla tam 400 yıl sonra tanıştılar (MS 1200).

Matematiği roma rakamlarıyla yapan avrupalılar, büyük sayıları yazmakta ve hesap yapmakta zorluklarla karşılaşınca ister istemez hayatlarına girmişti. Roma rakamlarinda üstelik ‚"sıfır" da yoktu! Almanlar sayıları sağdan sola doğru okumalarının sebebi ise arabcanın bu şekil okunmasından ibaredtir,

Bilindiği gibi Bilgisayar dili ‚"0 ve 1" dir, Var-Yok. açık-kapalı veya evet-hayır gibi,,, BİT veya Byte buradan gelmetedir,

Şu yaşadığımız dijital hayatta bit-lenmişiz haberimiz yok!

Velhasıl. sıfır ve arkadaşları ellerinizden öper

kahramanca2010

 

 

Halen ayıp sayılan durumlar;

Türkler için bize özel durumlar vardırki. insan içinde  yapmak ayıptır

》"çüş" demek
》"oha" demek
》"lan" demel
》"benim garı..." hitabi...
》uluorta esnemek
》burun karıştırmak
》osurmak
》sutyenden para çıkarmak
》sandalyeye tersine oturmak

Velhasıl. bunları yapamazsanız ilk 3 maddeyi bari çocuklarınıza tembih edin.kahramanca2017


Dünya gittikçe hafifleşiyor

Bu gün insanların çoğalması, büyük büyük binaların inşaa edilmesi Dünya yı ağırlaştırmaz. Çünkü yoktan var edilmez ve her şey bir şekilde devir daim eder. Örneğin bir ağaç besini topraktan alır, büyür, çürür ve yine toprağa döner. Bina yapılırken yine topraktan çıkan madenlerden yararlanılarak inşaa edilir ve aynı zamanda Dünya ya yük olmaz.

Evet Dünya rejimdedir!

Diyelim Siz otomobilinize 50 litre benzin doldurdunuz, bu benzin bir süre sonra yanıp gidecek ve yok olacak. Buhar olarak 50 litrenin kaç litresi geri gelir dersiniz? Sobaya attığınız kömürün ne kadarı kül olarak geri çıkıyor? Düşününki, yer altından çıkarılan megatonlarca petrolün ne kadarı Dünya ya geri dönüyor. Demekki Dünya gittikce zayıflıyor ve iklimde değişiyor!

Üstelik Dünya nın hep aynı yerlerinden Petrol çıkarılıyor...

Velhasıl, Dünya nın balans ayarı kaçıyor.

kahramanca2015

 

 

Türkiye de ilkyardim telefonun neden 112?

 

Polis 155 de neden ilkyardim 112? Neden arada bu kadar numara farkı var, hiç düşündünüzmü?
Almanya da polis110, ilkyardım yani ambulans 112. 1970 yıllarından beri gurbette yaşayan vatandaşlar Almanya dan bulup buluşturduğu TÜV ü bitmiş ambulansları satın alıp Türkiye ye vatanına hediye etmişlerdir. Devlet bu ambulansların üstündeki yazıları silmeyi masraflı bulduğu için üstünde öylece bırakmıştır. 90lı yıllarına kadar Almanya da yaşayanlar ''Gurbetçi'' idi, taaki gurbetçimiz hediyeler götüremez oldu, onlarda geçim derdine düştü işte o zaman ''ALMANCI'' oldu. Peki Hollanda da yaşayanlar, Fransa da yaşayanlar?...ne hikmetse maalesef onlarda almancı oldu. O halde Türkiye de yaşayanlarda ''TÜRKÇÜ'' olması gerekmazmi?
Kimbilir o ambulanslar bize ne kadar "ALMANCI" diyen insanların canını kurtarmıştır. Ayrıca bu kelime biz gurbetçiler için bir hakaret niteliği taşır ve kanuncada gereği yapılmasından yanayım.


 Velhasıl, "112" Gurbetçinin Türk milletine bıraktığı bir armağandır!

kahramanca2017

 

 

 

Zaman nedir?

Zaman Hareket demektir. Hareket olmasa Hayat olmaz! Bir yıl tam tamına 365 Gün, 5 Saat, 49 Dakika, 12 Saniyedir. Bu Rakamların Tam-Sayı çıkmamasıda  kendi başına ayrı bir konudur.

100-150 yıl evvel, daha uçağın icat dilmediği zamanda, bir insan Türkiye den Mekke ye anca altı ayda gidebiliyormuş. Yani insanların bir yılda yaşadıkları "Zaman" içindeki süre aynı ama faaliyet azmış.
 

Biz bu süreyi bir uçağa bindiğimizde 5 saate düşürdüğümüz gibi aynı anda başka bir memleketle görüntülü telefon görüşmesi, yanımızdaki ile sohbet veya film bile izleyebiliyoruz. Biz Evren in en iyi zamanını yaşıyoruz diyebiliriz... Tren. Uçak. Araba. cep telefonu. Bilgisayar. gibi teknolojiyi bire bir yaşıyoruz, Geçmiş devirlerde insanlar belki sadece bir ''buluş'' u  yaşayabiliyorlardı. Bir insanın ömrünü Dünya nın geçmişine kıyas tuttuğumuzda anca çölde bir kum tanesi kadar anca eder

Teknolojinin ilerlemesi "Zamanı" 1000/1 saniyeye bile böldü ama içimizdeki "Biyolojik Zaman" ı durduramıyoruz! Şimdiki zamanda öyle dolu dolu yaşıyoruzki bize stres bile yapabiliyor.

Velhasıl, bu yoğunluğun ne kadarı "Değer" arz eder?

Kahraman abi

 

 

 

Türk alfabesine ek harfler

Bildiğiniz gibi son zamanlarda bu konu bir kaç kez dile getirildi ve millet ayağa kalktı... Yirmi yıldan beri Internetle tanışığız. İlk önce öğrendigimiz www yani 'World Wide Web'. Bunu yazabilmemiz için çift v (w) kaçinilmaz oldu ve bunun yaninda Q, X de var ama alfabemizde maalesef bunlar eksik. Hatta bu harflerin Türkiye de kullanilmasinin yasak oldugunu biliyormuydunuz ?

Arapçadan gelen veya bizim Latin harflerine kattigimiz ğ, ç, ı, ş harfleri iyi düşünülmüş ama bir kaç tanesi unutulmuş... Devlet erkanı internetin çıkacağını nereden bilsinlerki?

Bu harflerin ilave edildiğinde

kuvvet - kuwet,

evvel - ewel,

taksi - taxi

eksik - exik

gibi olabilir ve Dünya ya uyum sağlamak için gerekli olduğunu savunuyorum.

Velhasıl, ilerde Alfabemiz 32 harf olmasi gerekir zira fazla mal göz çikarmaz

kahraman abi