Kahraman abi
                                    Velhasıl-ı kelam

Tekerlekli sandalye meselesi

Yıllardan beri gelen tekerlekli sandalye meselesi, hava alanında çalışan veya hava alanı mensuplarının büyük problemidir ve isteyerek yapmadıkları bir iştir. Vatandaşın engelli olmamasına rağmen tekerlekli sandalye talep etmesinden dolayı. Mesele sandalye değildir arkadaşlar! Emekli olanların, havaalanındaki işlemlerin yalnız yapamamaları... hangi kapı, polis kontrolü nerede, bavul nereden alınır, koltuk hangisi vs. gibi işlemlerin yapamaması.

Tekerlekli sandalye yerine ''REFAKATÇI'' alarak bir yetkili olsa bu olay çözülür.

Havaalnı yer hizmetlerine duyurulur.

06/2023


Biletlerin pahalı olmasına dair...

Yıllardan beri söz konusu olan bilet pahalılığı hiç bitmeyecektir. Her ürünün fiyatı arz ve talep seviyesine göre hesaplanır, oran budur. Biletlerin pahalı olduğunu düşünen kişi, onun kendisine göre pahalı olduğunu  gösterir zira bu uçakların hepsi dolu uçmazdı. Kapitalist rejimin kanunu bu... kimine göre pahalı kimine göre  umrunda bile değil. Bu dünya da boşuna 5 yıldızlı oteller, milyonluk arabalar, villalar yok. O uçağın sahibinin siz olduğunuzu düşünün, sizde maximum kara çalışırdınız. Bu konuyu anlamayan arabayla gidecek yada yaya.

Kahramanca 06/2023

Türkiye den getirilen tuhaf gereçler

Türkiye den vatandaşların yanlarında bavulda getirdikleri tuhaf şeyler nelerdir?. Vatandaşların Avrupa da yaşamalarına rağmen örf ve adetlerini bıkamadıkları için akla hayale gelmeyen, hayret edilecek şeyler başlıca şöyledir: 

Balta, Kazma, Elseren, Sacak, Keser, Gazlambası, Lastik ayakkabı, Güğüm, Elektrikli Davul, Köçek zili, Maşraba, İncir Fidanı.....

Herzlich Wilkommen 


 Zonguldak Havaalanı hakkında

Zonguldak-Çaycuma Havaalanı 31.01.2002 tarihinde Ulaştırma Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünün işletiminde iken yeterli yolcu potansiyeli olmadığı gerekçesiyle uçak seferlerine kapatılmıştır.

15.09.2006 yılında ihale yoluyla 25 yıllık bir süre için işletme kiralaması Zonguldak Özel Sivil Havacılık Sanayi ve Tic. A.Ş tarafından gerçekleştirilmiştir.

Havaalanının Yurt içi ve Yurt dışı uçak seferlerine açılabilmesi için yapılması gereken düzenleme ve sistemlerin temin ve tesisleri tamamlanarak, 22.08.2007 yılında hizmete açılmıştır(henüz Yolcu Trafiği gerçekleştirilememiştir).Gerekli pazarın oluşturulması ve planlamaların tamamlanması için özellikle Yurt dışı yolcu potansiyelinin yoğun olduğu Almanya Duesseldorf –Dortmund Bölgesinden Zonguldak- Bartın- Karabük illeri nüfusuna yönelik Tur Operatörlerinden bu pazardaki kapasite ve kullanımları ile 40 yıllık tecrübe sahibi Öğer Türk firmasıyla görüşmelere başlanmıştır. Yapılan görüşmeler neticesinde 2008 yılı ekim ayında (Test )performans uçuşları da yapılarak, gerekli mutabakat sağlanmıştır, bazı teknik çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte 21 Temmuz 2009 tarihinde Düsseldorf –Zonguldak dış hat uçak seferleri haftada bir olmak üzere gerçekleştirilmiştir.2009 yılında toplam 2415 gelen yolcu, 2328 giden yolcu, 21 uçak seferi gerçekleşmiştir.

2010 yılı hedef ve planlamalarda haftada 3 uçak seferiyle Almanya Düsseldorf ve Dortmund ’ tan 30 Mart 2010 tarihinden itibaren haftanın Salı ve Perşembe günleri seferler başlamış, bir önceki yılda haftada bir olan sefer sayısı 3’ e çıkmıştır.

Artan talepler doğrultusunda 18 Temmuz 2010 tarihinden itibaren ilave bir seferle haftalık sefer sayısı 4 olmuştur. Ayrıca belirli gün ve tarihlerde ek seferler ilave edilmektedir ve yolcu sayısı 20000e ulaşmıştırç

Bölgemizin Yurt içi uçak seferleriyle ilgili beklentileri doğrultusunda havaalanı bölge ve yolcu kapasitesine uygun olarak 2010 yılında faaliyete başlayan Bora Jet Hava Yolları ile 17 Mayıs 2010 tarihinden itibaren haftanın üç (3) günü Pazartesi- Çarşamba- Cuma günleri İstanbul ve Trabzon seferleri başlatılmıştır.

Antalya ve Bodrum seferleri Bora Jet tarafından İstanbul bağlantılı olarak 27 Hazirandan itibaren gerçekleştirilmiştir.

Dış Hat Uçak ve Yolcu Gerçekleşmeleri: 2010 Haziran sonu itibariyle gelen yolcu 4750, giden yolcu 3200, gelen ve giden uçak sayısı 70 olarak gerçekleşmiştir. İç hat gelen yolcu 370 giden yolcu sayısı 440 uçak sayısı 75 olarak gerçekleşmiştir

2013 yılında 3179 İç hat yolcusuna ulaşan Zonguldak 2018 yılı dahil İç hat seferleri yapılmamıştır. Germania 2018 de toplam 24861 yolcu taşıdı

Zonguldak Havaalanı 2019 da Atlas Havayolları ile toplam 24861 taşıdı ve dış hat yolcu sayısı 9408.

2019 yılı başında yarar ettiği için iflasını göstermiştir.
Bu yıl içerisinde 19500 iç hat yolcuya ulaşıldı.

2020 yılına gelindiğinde pandemiye karşı Hollandalı Corendon Şirketi dış hatlara programını başlattı ve yekün 7093 yolcu taşıdı. THY iç hatlarda İstanbul - Zonguldak hattında 2683 yolcu taşıdı. 
2021 de Corendon yurtdışına toplam 53118, THY ise 57932 yolcu sayısına ulaştı.


2022 yılı sayıları muhtemelen 107000 e ulaşacaktır.


Zonguldaklılar Derneği Sitesinden alınmıştır / 29.12.2022


Zonguldak a uçuşlar başlamıştır.

Corendon Uçak şirketi Zonguldak a Bilet satışlarına başlamıştır. 7. ayın başında uçuşlar başlıyor.

Türkiye bu Corona tedbirlerini çok ciddiye aldığı için Almanya da alışmadığımız sıkıntılar olabilir.

Yolcuların yanında bulunmasında fayda olabilecekler:

1. yeterli miktarda tek kullanımlık Maske

2. tek kullanımlık eldiven

3. desinfekte Losyonu ve ıslak mendil

4. sıvı sabun

5. boyacı tulumu / overall / her ihtimale karşı 

6. yolluk yiyecek içecek

 


Karantina ihtimaline karşı alınması gereken tedbirler

1. Vücut Temizlik malzemeleri, Şampuan, Diş fırçası, Tarak, Tırnak makası, iç çamaşırı, ...

2. Cep telefonu ve yeterli kontör / para

3. Powerbank en az 15A

4. Küçük el feneri

5. Alman ve Türk konsoloslukların telefon numaraları

6. Yurtdışı sağlık sigortası

7. ADAC üyeliği ve Kartı

8. Kredi kartı

9. Paket bandı ve poşet

...yazılanlar tavsiye amaçlıdır.


Kahraman abi


Pist Uzatılıyor

 

 

Zonguldak Havaalanının pistinin uzatma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Pistin uzatma ve genişletme işlerini Zonguldak Özel İdare tarafından yapılıyor. Mevcut olan piste 2500m artı 60m ekleniyor, genişlik ise 30 metreden 45m çıkarılacak. Bu sayede kısıtlama olmadan her uçağın konabilmesi sağlanacak. Çalışmaların yaz sezonuna yetişmesi planlanıyor.

Şimdiden Hemşehrilere hayırlı olsun

05/2020  


VIP Uçuş Servisi

 

Havaalanında biletlerinizi OK letrirken VIP Servisinden faydalanın, bazen €30,- karşılığında bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Bilet alırken sorarsanız size pahalıya patlayabilir. VIP nedir? !Çok Önemli Personal demektir ve size ayrı hizmetler sunulur.

Örneğin: Chekin hızlı olur, içeride açık büfe, uçağa yolunuz kısalır, uçakta geniş koltukta oturursunuz, ayrı yemekler gelir, bavulunuz önce gelir, siz ilkönce uçaktan çıkarsınız, bilet kontrolünüz hızlı olur...

Değer yani :))Çaycuma istikameti (Hacılar Köyü) havadan görünüşü

 THY Zonguldak a İç hatları açtı

 


THY geçtiğimiz günlerde Zonguldak Havalimanı’na problemsiz test inişi yapmıştı ve alınan karara göre 12 Mayıs 2019 itibaren Salı, Perşembe ve Pazar günleri olmak üzere haftada 3 gün sefer yapacak. Buna göre tek yönlü uçuşlar İstanbul’dan 99.00 TL, Zonguldak’tan 95.00 TL, gidiş-dönüş uçuşları ise 189.00 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulduğu belirtildi. 

Aktarmalı uçuşlarda saat farkının fazla olması yolcuları rahatsız edebilir.

Uçuş saatleri:
İstanbul’dan      07:45-09:00
Zonguldak’ dan 10:00-11:10


Zonguldak Hava alanına uçuşlar iptal edildi

 

AÇIKLAMA

Germania Hava yolları basın bölümünden ;.11.2018 tarihli yapılan  açıklamasında 2019 Yılı için  pazar alanını genişlettiğini işaret eden yazısı, ön satışların yapıldığı süreçte  ardından ,ekonomik sıkıntısı  yaşandığı ve sıkıntının giderilmesi için görüşmeler başladığını bildirmişti.
19.01.2019 tarihinde  Ekonomik Kriz sıkıntısının  giderildiğini duyurmuştu, ardından bugünlerde Berlin mahkemesine İflas başvurusu yaptığını açıklayarak ilk etapta önceden Bilet satın a...lan tüm Yolcular ve bizleri Zonguldak/ Bartın/Karabük 'lü kardeşlerimizi üzmüştür.
Konuyla ilgili ZONHAV Yönetim Kurulu  Başkan Yard.Recep Kahya tarafından  bugün açıklama yapılmıştır.

  Zonguldak Havalimanına  uçuş trafiğini sürdüren tek Uçak şirketi olan Germania ''nın uçuşlarının durdurmasıyla Yaşlı ve Engelli gurbetçilerin üzüntüsü bizleri, üyelerimize olan sorumluğumuz gereği Devletin ilgili kurumlarıyla görüşme yapmaya zorlamaktadır.

Zonguldak Havalimanı ile ilgili gerekli eksik olan çalışmaların bitirilmesi ve Türk Hava yolları basta olmak üzere diğer şirketlerin de buraya ilgi duymasının sağlanması gereğinin bir an önce yapılması  için  Devlet kurumlarına taleplerimizi tekrar ileteceğiz.

Üyelerimizden ve Karaelmas bölgesinin medyasından ile halkından bu konuda bizlere  desteklerini talep ediyoruz.
Yıllardır vermiş olduğumuz mücadelemizde daha verimli olmaya devletin en üst mercilerine sıkıntımızın iletilmesi için gereğini Avrupa Zonguldaklılar Derneği ve Bölge derneklerimizin de katılımıyla yapacağıma inanıyoruz.

Saygılarımızla duyuruyoruz.

Avrupa Zonguldaklılar Derneği Yönetim Kurulu adına; Mehmet Karakulak /Başkan  

05.02.2019 

 

Recep Tayyip Erdoğan 2008 de Zonguldak a gelmişti

 

 


 

 

Zonguldak a sezonun ilk seferi yapıldı

 

2018 Düsseldorf-Zomguldak Sezonu bugün açıldı.İlk uçağımızı yeni yaptığımız tax yolundan yolcu ettik.Tüm ekibimize ve yolcularımıza belasız kazasız bir sezon diliyorum.
Önümüzdeki günlerde devreye girecek ILS cihazı ve yeni inşaatına başladığımız itfaiye binasıyla birlikte inşaallah kış sezonunda da uçuşların aralıksız devam etmesi yönünde çalışmalarımız devam etmektedir.
Germania Hava Yolları Türkiye Müdürü İsmail Polat kardeşiminde gayretleriyle güzel haberler vermeye devam edeceğiz.Bu arada hükümetimizinde yapmış olduğu çalılmaları netice aldıkça duyurmaya devam edeceğiz.
Hayırlı uçuşlar Karaelmas.....

Recep Kahya

 

 

 

 Zonguldak Havaalanı nın ilk açılışı / 2009

 

21.07.2009 Salı günü Zonguldak Havaalanı binlerce vatandaşın karşılaması ile törenle açılmıştı. O günden kalma kareler.

 

 

 

 

Zonguldak Havaalanı nın tarihi.

 

1939 – 1945    

İkinci Dünya savaşı esnasında inşaa edilen Havaalanı, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafında kullanılır.  Uçak barınakları yapılır.  Aynı zamanda bir tabur asker yerleştirilir ve şimdiki Jandarma Karakolu daha halen güvenliği saglamaktadır. 

1957– 1960    

Sivil uçak seferleri yapıldı ve ücrete tabi olmak üzere turlar düzenlenir. Sonraları mera olarak kullanılır

1999               

Mh. Bülent Ecevit in başkanlık döneminde yeni binası ve çevre düzenlemesi ile yeniden açıldı. 1 milyon metrekare büyüklüğünde ve 830 metre uzunluğunda olan havaalanı 3 sene sonra bir uçak dahi inmeden kapatıldı.

2002  Havaalanı nınkapatılışı       

2007    

DHMİ nin açtığı ihaleyi kazanan Zonguldak Özel Sivil Havacılık A.Ş. tekrar açmak için çalışmalara başladı ve  Zonguldak Havaalanı nın  ve Sitesinin açılışı   O günden bu güne kadar Zonguldak Havaalanı faal durumdadır.